Rusko, Ukrajina a nacionalizmus

Autor: Edo Mrva | 8.8.2014 o 19:00 | (upravené 8.8.2014 o 19:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  74x

Nedá sa nevšimnúť, ako Slovensko rozdeľuje téma Ukrajiny, ruskej intervencie a dvíhajúcej sa vlny nacionalizmu vo svete.

Na napísanie tohto článku ma inšpirovala fotografia, ktorú jeden môj kamarát zavesil na svoju stenu na sociálnej sieti Facebook - pochádza z proruskej skupiny na Facebooku.

https://www.facebook.com/Novorusko/photos/a.245127932362999.1073741828.244394832436309/248005555408570/?type=1&theater

spolu s komentárom: "Uboziaci ktory bojuju spolu s armadou UA proti vlastnym obyvatelom"

Keď vynecháme gramatické chyby, odpísal som mu toto:

"áno, na oboch stranách bojujú rôzne, aj fašistické živly. Pokiaľ viem, celý tento konflikt odštartovali ruskí ukrajinci a z Ruska dovezené živly pod patronátom FSB a ex-KGB beráterov, ktorí ruskými zbraňami rozsievali teror po východnej Ukrajine. Nijakej vláde by sa nepáčilo, keby nejaká z menšín na svojom území sfalšovala referendum a so zbraňami zo zahraničia- z "materskej krajiny" vytvorila nelegitímny vlastný štát v štáte."

Samozrejme, že nie je dobré, vidieť ako sa vo svete dvíha jedna vlna nacionalizmu za druhou. Pravicoví extrémisti sú samozrejme aj v Kyjeve, aj v Moskve. Najnovšie sa ruskou autokraciou chce inšpirovať premiér Orbán v Maďarsku, prípadne chce kopírovať čínsky, alebo turecký model štátu. Na Slovensku máme nacionalizmus podporujúci Smer- čo je paradox sám o sebe, ak vezmeme do úvahy, že sa hrá na sociálnu demokraciu.

Vráťme sa však k Ukrajine a Rusku. Konflikt na Ukrajine bol začatý ruskými Ukrajincami s politickou podporou prezidenta Putina po destabilizácii situácie na Ukrajine po prevrate, ktorý zvrhol prokremeľskú vládu na Ukrajine. Následne, po oslabení vnútornej bezpečnosti a úradov štátnej moci na Ukrajine, prezident Putin vyslal svojich poradcov a žoldnierov z FSB, bývalých príslušníkov KGB a vojenskú výzbroj na obsadenie Krymu a postupne po sfalšovanom referende obsadení, vytvorení a vyzbrojení povstalcov na východe Ukrajiny.

Okrem ruských Ukrajincov však na východnej Ukrajine za "Nové Rusko" bojujú práve spomenutí poradcovia z Ruska, ku ktorým sa postupne pridali rôzne kriminálne živly, ktorých sa Rusko pomocou tohto konfliktu postupne zbavuje - od trestancov, bývalých narkomanov až po čečenských teroristov, proti ktorým Rusko prednedávnom samo bojovalo.

Samostatnou kapitolou sú tzv. slovenskí nacionalisti (rozumej neonacisti) ktorí na jednej strane vzývajú človeka, ktorý bol v druhej svetovej vojne proti všetkému slovanskému (no podporujú slovanského Putina a Rusko, paradoxne, proti ďalšiemu slovanskému národu, Ukrajine argumentujúc, čuduj sa svete, ukrajinským fašizmom). Na strane druhej stoja proti SNP ako "puču proti vlastnému národu a štátu", no na strane druhej podporujú puč ruských Ukrajincov proti vlastnému národu a štátu, Ukrajine.

https://www.facebook.com/MariankoKotleba.extremista/photos/a.320521364749359.1073741826.320518131416349/492474600887367/?type=1&theaterNetreba si však robiť žiadne ilúzie, ani všetkých hádzať do jedného vreca - napriek ruskej propagande, ktorú aj na Slovensko chŕli oficiálna Ruská televízia, platení ruskí blogeri, ruskými peniazmi fundované "alternatívne" inštitúcie typu "Slobodný vysielač" a jeho plátok "Zem a vek", skupiny na sociálnych sietiach podobné tej spomenutej v úvode článku a podobne, nie je pravda že by väčšina ruských Ukrajincov, dokonca Rusov samotných v Rusku, podporovala Putinovo nacionalistické dobrodružstvo na Ukrajine.

(Na vykreslenie situácie odporúčam list ruského Ukrajinca, Denisa Kazaňskij-ho http://bodon.blog.sme.sk/c/361197/list-do-ruska-z-donecka.html)

Práve naopak - Rusko s Putinom sa pre toto dobrodružstvo dostalo do medzinárodnej izolácie, je okypťované ekonomickými sankciami skoro z celého sveta. Jeho spojencami sú krajiny typu Bielorusko, Čína a Severná Kórea.

S týmto ruským experimentom je nie práve viditeľne, o to však podstatnejšie, spätý prepätý ruský nacionalizmus, ktorý sa teraz, pod dojmom ohrozenia zo strany Západu po pokuse Ukrajiny pridať sa k Európskej Únii, dostal do úzkych. Tento nacionalizmus spadá, paradoxne, ešte do čias sovietskeho Ruska, do doby, kedy si po tzv. "Veľkej Októbrovej Socialistickej Revolúcii" v Rusku v roku 1917.

Rusko si vtedy k svojmu územiu pričlenilo postupne celý zástup pôvodne slobodných republík, ktoré mali federatívny status, ale vo všetkom podliehali Moskve, ktorá sa snažila všetky prebudovať na svoj obraz a stieraním rozdielov, vytváraním jednotnej "socialistickej kultúry a identity" vymazať špecifiká toho-ktorého národa, tej-ktorej etnicity a menšiny na danom území, násilnými presunmi obyvateľstva "poruštiť" a "znormalizovať" všetkých na svoj obraz.

Toto povedomie sa v Rusku pestovalo 75 rokov až do pádu socializmu v Rusku. Napriek tomu, že rôzne štáty bývalého Zväzu sa snažili o svoju samostatnosť, pod tlakom Moskvy a dosádzaniu rôznych "Rusku priateľských" vlád situácia ostala, aspoň čo sa týka oficiálnych elít, zabetónovaná v časoch socializmu a v geopolitickej mape v mysliach ľudí sa vlastne nič prelomové nestalo.

Zrazu však ukrajinskí ľudia nechceli ďalej tiahnuť s "veľkým ruským bratom", chceli popretŕhať siete, v mysliach väčšinového ruského človeka, indoktrinovaného socializmom sa narušil geopolitiký obraz, "lebo aj toto (rozumej Ukrajina) je predsa Rusko". Z takéhoto nastavenia mysle bežných ľudí mal Putin najlepšiu možnú nástupnú plochu pre prinavrátenie území Rusku, v akú mohol dúfať.
Veľmi mu prišli vhod aj snahy niektorých ruských Ukrajincov na východe Ukrajiny, destabilizovaná bezpečnostná situácia po Janukovyčovom zvrhnutí a tak sa nedočkal žiadneho odporu na Kryme.

Vo východnej Ukrajine sa však prerátal.

Nemusíme si síce robiť ilúzie o súčasnej ukrjinskej vláde pred voľbami - samozrejme, že aj tam nájdeme, tak ako v Rusku, nacionalistické až silne pravicové zoskupenia vo vláde (ono sa stáva, že pri revolúciách sú prítomní a ovládnu ju extrémisti, práve to sú ľudia, čo so zbraňou v ruke bojujú proti vláde, keby sme si chceli spraviť vzorku ľudí z protestov). Tí, čo protestovli proti vláde Viktora Janukovyča však neboli extrémisti. Boli to ľudia, ktorí protestovali proti skorumpovanému politikovi, ktorý pre záujmy Ruska robil všetko pre Rusko, nehľadiac na záujmy Ukrajiny a Ukrajincov, ktorá sa slobodne chcela radšej uberať cestou EÚ, než hospodársky skrachovať v závese ruskej Colnej únie.

K týmto ľuďom sa, samozrejme, počas protestov pridali aj extrémisti zľava aj sprava (spomeňme si tu na náš 2. protest Gorila a aké bolo zrazu zloženie protestujúcich pred ÚV SR v porovnaní s 1. Gorilou. Ako sa dostali k moci naši politici?), ktorí sa, pochopiteľne, prebojovali až do súčasnej vlády. Na to, aby sme ukrajinskú vládu hodnotili komplexnejšie, musíme si počkať na najbližšie parlamentné a prezidentské voľby a ich výsledky - zatiaľ všetko pokračuje demokraticky - Ukrajina má dočasnú vládu, ktorá regulérne vypísala termín parlamentných aj prezidentských volieb. Hodnotiť ju apriori ako fašistickú je scestné a demagogické (všimnime si, čím argumentujú ruské mediálne a Ruskom platené zdroje).

Ukrajina teda vzdorovala. Pridal sa k nej skoro celý svet - pučistickú východoukrajinskú republiku uznalo len Rusko a Bielorusko. Rusko sa dostalo do zahraničnopolitickej izolácie, skoro celý svet na neho uvalil sankcie, ruské protisankcie zraňujú už aj tak okyptený ruský trh. Proti Putinovmu Rusku sa začína dvíhať vietor, ktorý sial v Kyjeve, na Kryme, vo východnej Ukrajine - niektorí z jeho bývalých spojencov - oligarchovia a pravoslávie, na ktorých závisí, sa proti nemu začínajú dvíhať. Paradoxne jeho vlastné akcie na Ukrajine povzbudili separatistické tendencie v rámci Ruska - najnovšie sa, inšpirovaní ruskými Ukrajincami, od Ruska chcú oddeliť sibírčania.

http://www.sme.sk/c/7320749/separatisti-inspiruju-sibircanov-rozpad-ruska-nie-je-taky-nerealny.html

Otázne však je - v takejto izolácii- Putina podporujú ruskí nacionalisti, Asad, čiastočne Čína, vazalský štát (od Ruska ekonomicky aj hospodársky závislý) Bielorusko - čo sa stane, ak by Putina zvrhli jeho vlastní verní a Rusko sa postupne rozpadne na viacero malých samostatných štátov s pôvodným Ruskom - nepreberie jeho moc niekto ešte šialenejší? Nebude to človek, ktorý, povzbudzovaný nacionalistickými väšňami z možného rozpadu Ruska a straty území, nebude mať ani Putinovu súdnosť a zábrany? Nehrozí Rusku ešte horší stav než ten, v ktorom sa teraz nachádza?

http://www.sme.sk/c/7129523/putin-sa-pre-krym-ocitol-v-izolacii-stoji-za-nim-len-asad.html

Len čas nám ukáže, ako to s ním dopadne ak pôjde ďalej touto nacionalisticko-konfliktnou cestou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?